Adres: Targowa 45, 03-728 Warszawa, Polska
+48 22 619 78 97 ; +48 510 158 150
szkolenia@irmir.pl

Zintegrowane planowanie rozwoju w gminie

Od strategii rozwoju do planu ogólnego Zintegrowane planowanie rozwoju w gminie

 


Informacje podstawowe

 

Termin: 19 marca 2024

Cena: 350 zł

Miasto: Kraków / Warszawa

Typ: Online

 


Opis

 

Integracja systemów planowania strategicznego i przestrzennego, w wyniku przeprowadzonych reform, spowodowała zmianę dotychczasowego podejścia w sporządzaniu strategii rozwoju gminy i dokumentów planistycznych.

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziła nowy instrument zarządzania przestrzenią w postaci planu ogólnego gminy, stanowiącego akt prawa miejscowego.

To w jaki sposób zostaną przygotowane dokumenty strategii rozwoju i planu ogólnego gminy zależeć będzie dalszy rozwój gmin.

Szczególną rolę w nowym systemie zintegrowanego planowania rozwoju pełni model struktury funkcjonalno-przestrzennej zawarty w strategii rozwoju, który wiąże zagadnienia społeczno - gospodarcze z przestrzennymi. Strategia zawiera szereg elementów wpływających na sposób opracowania
planu ogólnego gminy.

Na szkoleniu dowiesz się jakie zasadnicze zmiany niesie ze sobą nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o samorządzie gminnym, a także w jaki sposób przygotować gminę na to wyzwanie.

 

 


Prowadzacy


mgr Antoni Matuszko


Urbanista, główny projektant kilkudziesięciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, współautor lokalnych i gminnych programów rewitalizacji. Brał udział w licznych projektach badawczo-rozwojowych dla administracji publicznej. Kierownik i koordynator projektów mających na celu wzmocnienie potencjału administracji samorządowej poprzez opracowanie szeregu szkoleń i programów edukacyjnych (m.in. realizowanych w ramach projektu Zainspiruj naszą przestrzeń – programy szkoleniowe i publikacje dla planistów – etap I). Brał także udział w projektach międzynarodowych (m.in. realizował projekt twinningowy pomiędzy Polską a Gruzją pn. Poprawa jakości infrastruktury poprzez lepsze systemy planowania). Koordynator prac w ramach pilotażu dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w zakresie planowania przestrzennego, ochrony środowiska oraz mieszkalnictwa, realizowanego w ramach projektu Gospostrateg pn. NewUrbPact – Nowy model urbanizacji w Polsce. Autor kilkunastu artykułów oraz licznych prac badawczo-wdrożeniowych z zakresu gospodarki przestrzennej. Obecnie uczestniczy w projekcie Gospostrateg IX – “Nowy model regionalnego i miejscowego planowania przestrzennego...”. Świadczy również doradztwo dla miast w ramach programu Rozwój Lokalny skupiając się na zagadnieniach związanych z planowaniem przestrzennym. W latach 2014-2020 Prezes Stowarzyszenia URBANIŚCI POLSCY, od 2019 roku wiceprezes Federacji Polskiej Urbanistyki. Od 2020 roku członek Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.


dr hab. inż. arch. Maciej Borsa, prof. AŚ


Urbanista, zawodowo związany z planowaniem przestrzennym, polityką regionalną i rozwojem miast oraz projektowaniem przestrzeni w wymiarze urbanistycznym i architektonicznym. Doktor habilitowany nauk technicznych, profesor Akademii Śląskiej w Katowicach. Kierownik projektów badawczo-wdrożeniowych, w tym międzynarodowych. Koordynator i współautor strategii rozwoju: ponadnarodowych, makroregionalnych, regionalnych i lokalnych oraz prac badawczych i popularyzatorskich poświęconych urbanistyce, krajobrazowi, przemianom systemu planowania przestrzennego, politykom publicznym, wieloszczeblowemu zarządzaniu, rewitalizacji, partnerstwom i partycypacji społecznej oraz roli informacji w polityce rozwoju. Ekspert kierujący grupą ds. przestrzennych dla Strategii Gliwice 2040. Autor m.in. Strategii Smart City Miasta Siemianowice Śląskie do 2030 roku, Strategii inteligentnych dzielnic w Mińsku Mazowieckim (2020) oraz koncepcji urbanistycznych dla Kalisza (MPR), Szczecina, Wałbrzycha, Rybnika, Bielska-Białej i Rudy Śląskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie pracy w strukturach rządowych na stanowiskach kierowniczych lub doradczych, w samorządach, na wyższych uczelniach ekonomicznych i technicznych oraz instytutach naukowo-badawczych. Wiceprezes i przewodniczący Komisji Rzeczoznawców Towarzystwa Urbanistów Polskich. Autor m.in.: Strategii Rozwoju Miasta Leszna na lata 2023-2033, Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew na lata 2023-2030 oraz Strategii Rozwoju Gminy Brwinów do 2030.


mgr inż. Dariusz Mikołajczyk


Urbanista, analityk. Absolwent studiów wyższych z zakresu gospodarki przestrzennej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych z planowaniem przestrzennym, polityką miejską i rewitalizacją. Współautor miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla m. Krakowa oraz lokalnych i gminnych programów rewitalizacji. Koordynator prac w ramach projektu twinningowego pomiędzy Polską a Gruzją pn. Poprawa jakości infrastruktury poprzez lepsze systemy planowania). Uczestniczył w pracach grupy eksperckiej ds. Kształtowania Przestrzeni wypracowując założenia do nowej Krajowej Polityki Miejskiej 2030 oraz w pracach pilotażowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach projektu Gospostrateg pn. NewUrbPact – Nowy model urbanizacji w Polsce. Autor lub współautor kilku artykułów, publikacji i ekspertyz z zakresu planowania przestrzennego. Obecnie uczestniczy w projektach: PopUp Urban Spaces w ramach Programu Interreg Central Europe, poświęconego urbanistyce taktycznej i mobilności miejskiej oraz Gospostrateg IX – “Nowy model regionalnego i miejscowego planowania przestrzennego...”. Świadczy również doradztwo dla miast w ramach programu Rozwój Lokalny skupiając się na zagadnieniach związanych z planowaniem przestrzennym.


mgr inż. Andrzej Bąk


Urbanista, analityk GIS. Absolwent Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki na międzywydziałowym kierunku studiów gospodarka przestrzenna w specjalizacji planowanie przestrzenne i gospodarka komunalna. Obszary i zainteresowania badawcze obejmują planowanie przestrzenne, GIS oraz rozwój lokalny i regionalny. W codziennej pracy podejmuje zagadnienia stosowania narzędzi GIS w planowaniu przestrzennym. Brał udział w projekcie Ruralities (Erasmus+), którego celem było w wzmocnienie pozycji mieszkańców obszarów wiejskich jako aktorów zmian na rzecz poprawy społecznych i fizycznych warunków życia w swoich miejscowościach. Uczestniczył w pracach pilotażowych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach projektu Gospostrateg pn. NewUrbPact – Nowy model urbanizacji w Polsce. Autor lub współautor kilku monografii oraz artykułów naukowych. Obecnie uczestniczy w projekcie Gospostrateg IX – “Nowy model regionalnego i miejscowego planowania przestrzennego...”. Świadczy również doradztwo dla miast w ramach programu Rozwój Lokalny skupiając się na zagadnieniach związanych z planowaniem przestrzennym.


Program ramowy

 

●  Zintegrowane planowanie rozwoju na szczeblu gminy

●  Rola i znaczenie strategii w zarządzaniu rozwojem lokalnym

●  Nowelizacja zasad prowadzenia polityki rozwoju – przestrzenny wymiar strategii

●  Przystosowanie strategii do nowych wymogów prawnych (model struktury funkcjonalno-przestrzennej jako integralny element strategii oraz ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej w gminie)

●  Wybrane praktyczne aspekty tworzenia strategii rozwoju gminy

●  Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisy przejściowe

●  Plan Ogólny – zakres, struktura i forma

●  Wybrane praktyczne aspekty tworzenia planu ogólnego gminy (nowe zasady bilansowania terenów mieszkaniowych, zapotrzebowanie na nową zabudowę, chłonność terenów niezabudowanych, obszar uzupełnienia zabudowy oraz cyfryzacja planu ogólnego)

●  Pytania i dyskusja



Początek zajęć

 

Rozpoczynamy: 19 marca 2024 o godzinie 10:00

 

 


 

 


Koszt

 

Do zapłaty: 350 zł

Opłaty za Szkolenie należy przesłać na konto Instytutu:

85 2490 0005 0000 4530 6524 5505 (Alior Bank)

Zakres szkolenia zgodny z działalnością statutową IRMiR - usługa podlega
zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26. ustawy z dnia 11 marca
2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106, z późn.
zm.)".

 

 


Rejestracja

 

Zgłoszenia można dokonać za pomocą formularza online dostępnego poniżej.

Wypełnij formularz

Więcej informacji:

Tel. +48 12 634 23 46 wew. 40

E-mail: abak@irmir.pl, dmikolajczyk@irmir.pl


Jest to ponowienie tematyki szkolenia, które odbyło się w dniu 13.02.2024.

 

 


Miejsce szkolenia