Adres: Targowa 45, 03-728 Warszawa, Polska
+48 22 619 78 97 ; +48 510 158 150
szkolenia@irmir.pl

Akcje na rzecz zieleni w Warszawie

Akcje na rzecz zieleni w Warszawie

Czy wiesz że… 

Tereny zieleni w Warszawie zajmują blisko 40% powierzchni miasta. Należy do nich 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków, a także liczne zieleńce. Pielęgnacja przyrody w stolicy jest jednym z priorytetów zrównoważonego rozwoju. Dlatego w 2018 roku Zarząd Zieleni m. st. Warszawy razem z mieszkańcami posadził prawie 440 tys. roślin ozdobnych i ponad 6 tys. drzew przy głównych ulicach, w parkach i nad Wisłą. Na kolejne lata zaplanowano rewaloryzację parków: Pole Mokotowskie, park im. Akcji Burza przy kopcu Powstania Warszawskiego, park im. Cichociemnych przy Górce Kazurce oraz park Praski, Skaryszewski i Żeromskiego, a także modernizację przyulicznych skwerów i nadwiślańskich rezerwatów przyrody. Na Ochocie zrealizowano projekt „Zielona Ściana przy ul. Wawelskiej”, gdzie posadzono prawie 28 000 krzewów i innych gatunków roślin ozdobnych, które pozytywnie wpłyną na wyciszenie okolicy i oczyszczenie miejskiego powietrza. Oryginalny Miejski Ogród Warzywny powstał na placu Na Rozdrożu, gdzie mieszkańcy posadzili warzywa i zioła. W stolicy powstało także około dwudziestu ogrodów społecznościowych, tworzonych przez nieformalne grupy mieszkańców, instytucje i stowarzyszenia przy współpracy z miastem. Dzięki aplikacji „Milion drzew” i „Warszawa 19115” miłośnicy przyrody mogą wskazać lokalizację nowych drzew na terenie Warszawy. Dzięki współpracy miasta z mieszkańcami przy projekcie „Zielone ulice Warszawy” zazieleni się 41 arterii stolicy.
Aż 85% badanych mieszkańców pozytywnie ocenia stan zieleni w mieście. Ozdobą niektórych dzielnic stały się łąki kwietne na ponad 10 000m2, które są azylem dla pszczół. Dużą wagę przywiązuje się także do zabezpieczania roślin przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Latem zastosowano pilotażowo treegatory, czyli specjalistyczne worki, które rozsączają wodę wokół korzeni roślin. A zimą ustawiono specjalne konstrukcje wokół roślin, które mają chronić przed zasoleniem, oraz osłoniono pnie drzew i rośliny ozdobne przed szkodliwym działaniem mrozu. Wdrożenie projektu „Szanuj zieleń” pozwoliło na zabezpieczenie przyulicznych trawników oraz pni i korzeni drzew przed uszkodzeniami mechanicznymi. Aktualnie przygotowywana jest Mapa Koron Drzew, która pozwoli na monitoring pielęgnacji oraz będzie ważnym elementem planowania przestrzennego na terenie Warszawy.
W bieżącym sezonie planowane jest posadzenie 1000 nowych drzew. Akcje nasadzeń są kontynuowane w trzynastu stołecznych dzielnicach.

Na podstawie:
http://zzw.waw.pl/2019/01/04/warszawscy-ogrodnicy-podsumowuja-sezon-nasadzen/

Photo by Zosia Korcz on Unsplash